Finał Podkarpackiego Konkursu „Literatura i dzieci” pod hasłem „Uśmiechnięte wiersze i wesołe piosenki…”

7 grudnia 2023 roku w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbył się finał Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci” pod hasłem  „Uśmiechnięte wiersze i wesołe piosenki…”.

Celem konkursu było  upowszechnianie i zachęcanie do czytania książek, popularyzowanie literatury dziecięcej, rozwijanie wyobraźni i spontaniczności, promocja dokonań artystycznych dzieci. Jury oceniało dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa, kreacje aktorskie i ogólny wyraz artystyczny.

Przedmiotem konkursu była twórczość znaczących i wybitnych autorów, piszących dla dzieci, których utwory sprawiają, że młodzi ludzie z przyjemnością sięgają po lekką, wesołą i zabawną literaturę. Szczególne miejsce w konkursie  zajmowała twórczość Pani Stanisławy Kopiec, poetki z Lubeni, autorki wielu tomików wierszy dla dzieci.

Jury w składzie: Joanna Baran-Marczydło - przewodnicząca (aktorka, absolwentka Państwowej  Wyższej  Szkoły Teatralnej  we Wrocławiu), Henryk Hryniewicki (reżyser, aktor, lalkarz, absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie), Katarzyna Bembenek  (instruktor wokalu ZPiT "Bandoska") oceniało dobór repertuaru, interpretację, kulturę słowa, kreacje aktorskie i ogólny wyraz artystyczny.

Naszą szkołę reprezentowały Kamila Szkodzińska z klasy II c i Zuzanna Goc z klasy III d. Opiekunem artystycznym Kamili była p. Jolanta Jurewicz, zaś Zuzanny- p. Marzena Pelc. Obie dziewczynki recytowały wiersze Stanisławy Kopiec -  Kamila wiersz pt. „O Wojtusiu przez telefon” , Zuzanna  wiersz pt. „Leszczynowe wąsy”. Dziewczynki wykazały się świetną dykcją, perfekcyjną znajomością tekstu i wspaniałą interpretacją.

Niezwykłe wrażenie artystyczne podczas recytacji utworu  Stanisławy Kopiec pt.
”Leszczynowe wąsy”
przez  Zuzannę Goc zostało nagrodzone najwyższą nagrodą konkursową-  Grand Prix Podkarpackiego Konkursu „Literatura i Dzieci”.

Zuzanna odebrała także nagrodę specjalną przyznaną przez dziecięce jury. Rówieśników także zachwyciła recytacja Zuzi.

Serdecznie gratulujemy Kamilce i Zuzi!

Dyplom uznania oraz nagrodę  Zuzia odebrała z rąk Zastępcy Dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury.

Autor: Marzena Pelc