Zadania pedagoga szkolnego

Do pedagoga szkolnego może przyjść każdy, kto ma jakiś kłopot, a nie potrafi sobie z nim samodzielnie poradzić.

Zadania pedagoga szkolnego:

• Rozpoznawanie warunków rozwoju dziecka i młodzieży w rejonie szkoły.
  • Dokonywanie okresowej oceny sytuacji wychowawczej w szkole.
  • Dbanie o realizację obowiązku szkolnego uczniów w szkole.
  • Udzielanie rodzicom porad ułatwiających rozwiązywanie przez nich trudności w wychowaniu własnych dzieci.
  • Udzielanie uczniom pomocy w eliminowaniu napięć psychicznych na tle niepowodzeń szkolnych oraz na tle konfliktów rodzinnych.
  • Udzielanie porad i pomocy uczniom mającym trudności w kontaktach rówieśniczych i środowiskowych.
  • Koordynowanie procesu rozpoznawania warunków życia i nauki uczniów wykazujących trudności w nauce, zachowaniu czy przystosowaniu do obowiązujących norm.
  • Rozpoznawanie sposobów spędzania czasu wolnego przez uczniów wymagających szczególnej opieki i pomocy wychowawczej.
  •  Organizowanie udziału w zajęciach sportowych turystycznych, rekreacyjnych oraz innych form zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.
  • Udzielanie pomocy  nauczycielom w  pracy z uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze.
  • Współpraca z instytucjami pomocowymi w zakresie wspólnego oddziaływania na uczniów wymagających szczególnej opieki i pomocy wychowawczej.
  • Organizowanie pomocy w wyrównywaniu braków w wiadomościach szkolnych uczniów napotykających na szczególne trudności w nauce.
  • Prowadzenie pomocy indywidualnej uczniom zagrożonym niedostosowaniem społecznym.
  • Organizowanie różnych form terapii zajęciowej uczniom z objawami niedostosowania społecznego.
  • Przeciwdziałanie skrajnym formom niedostosowania społecznego młodzieży.
  • Przeprowadzenie rozeznania przyczyn trudności rodziców we właściwym wypełnianiu przez nich funkcji wychowawczej, inspirowanie właściwej instytucji i organizacji społecznych  do przyjścia tym rodzicom z odpowiednią pomocą
  • Organizowanie opieki i pomocy materialnej uczniom, których rodziny znajdują się w trudnej sytuacji materialnej.

Zwróć się do pedagoga szkolnego gdy:

Uczniowie:

• Czujecie, że nikt Was  nie rozumie, jesteście samotni;
  • Nie potraficie porozumieć się z nauczycielem, rodzicami, rówieśnikami;
  • Macie problemy rodzinne, znajdujecie się w trudnej sytuacji materialnej;
  • Chcecie podzielić się swoją radością, sukcesem;
  • Chcielibyście  pomagać  innym, ale  nie wiecie w jaki sposób;
  • Macie ciekawe pomysły, którymi chcecie się podzielić;

Rodzice/opiekunowie:

• Martwią Państwa zmiany w zachowaniu córki/syna;
  • Pogorszyły się Państwa relacje z własnym dzieckiem;
  • Niepokoją się Państwo trudnościami  dziecka w nauce.

Przyjdź także z każdą sprawą,

z którą sam nie potrafisz sobie poradzić

W ramach swojej pracy pedagog szkolny współpracuje z następującymi instytucjami wspierającymi szkołę w procesie dydaktyczno-wychowawczym:

Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną;

Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stalowej Woli;

Sądem Rejonowym w Stalowej Woli;

Komendą Powiatową Policji;

Pedagogami z innych szkół.

Autor: mgr Aldona Paterek

Licznik wyświetleń: 1968