Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 im. Jana Pawła II

Kalendarium

Piątek, 2024-05-03

Imieniny: Jaropełka, Marii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 5768842
  • Do końca roku: 242 dni
  • Do wakacji: 49 dni

Logowanie

Zaloguj się

Co do tornistra? (dla klas I – III)

Dziecko rozpoczynające naukę w szkole waży ok. 20 kilogramów, jego tornister niekiedy około 8 kilogramów.

Według lekarzy – ortopedów dużym zagrożeniem dla prawidłowej postawy, oprócz nawyków nieprawidłowego siedzenia i stania, niedostosowania biurek i krzeseł do wzrostu dziecka, czy braku ruchu, może być długotrwałe i niesymetryczne obciążenie ciała. Nasi uczniowie noszą w tornistrach za dużo książek, przyborów, niekiedy zabawek, itp.

         Szczególnie młodsi uczniowie nie orientują się jeszcze, co   w danym dniu będzie im potrzebne w szkole. Noszą więc rzeczy zbędne – książki i zeszyty nie wyjęte z poprzedniego dnia, zabawki, strój na basen, itp.

Dobrym rozwiązaniem jest zostawianie części książek w klasie. Dzięki temu dziecko nie musi zabierać do domu wszystkich podręczników i przyborów.

Nauczyciele kontrolują i uczą dzieci, co powinno znaleźć się w tornistrze, ale w klasach młodszych przede wszystkim rodzice powinni zadbać o właściwe spakowanie się dziecka do szkoły.

 

Co rodzice mogą zrobić, by tornistry były lżejsze?

  1. Kupować zeszyty w cienkich okładkach.
  2. Wybierając tornister, zwrócić uwagę na jego wagę oraz na to, aby był usztywniony i wyprofilowany (miękkie plecaki nie są odpowiednie dla dzieci w młodszym wieku szkolnym).
  3. Napoje powinny być w butelkach plastikowych o poj. 0,25 litra.
  4. Obuwie zamienne, strój na wf czy basen należy włożyć do worka, a dziecko powinno go nosić w ręce.
  5. Rodzice powinni codziennie kontrolować tornistry i nie zezwalać na noszenie dużych, czasem ciężkich zabawek, gier, itp.
  6. Umówić się, że dziecko może nosić małą maskotkę czy breloczek.

 

Plecak szkolny nastolatka (uczniowie klas IV – VIII)

Według lekarzy – ortopedów dużym zagrożeniem dla prawidłowej postawy, oprócz nawyków nieprawidłowego siedzenia i stania, niedostosowania biurek i krzeseł do wzrostu dziecka, czy braku ruchu, może być długotrwałe i niesymetryczne obciążenie ciała.  Uczniowie noszą w tornistrach za dużo książek, przyborów, niekiedy zabawek, itp.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze plecaka?

Dla dziecka z klas IV – VI wybierzmy duży, funkcjonalny plecak w stonowanych kolorach, z dużą ilością kieszeni i komór. Tył i spód powinien być usztywniony, co zabezpieczy kręgosłup przed uciskaniem przez przedmioty znajdujące się w plecaku. Paski powinny być szerokie i regulowane, aby móc dopasować plecak w zależności od wzrostu dziecka i ciężkości plecaka. Waga plecaka też nie jest bez znaczenia – specjaliści oceniają, że prawidłowy ciężar pustego plecaka nie powinien przekraczać 10 % wagi dziecka.

Co rodzice mogą zrobić, by tornistry były lżejsze?

  1. Kupować zeszyty w cienkich okładkach.
  2. Wybierając plecak, zwrócić uwagę na jego wagę oraz na to, aby był usztywniony i wyprofilowany (miękkie plecaki nie są odpowiednie).
  3. Napoje powinny być w butelkach plastikowych o poj. 0,25 litra.
  4. Obuwie zamienne, strój na wf czy basen należy włożyć do worka, a dziecko powinno go nosić w ręce.
  5. Kupując piórnik, nie kierujmy się tylko jego wyglądem. Zwróćmy uwagę na jego pakowność – czym większy tym jest cięższy.
  6. Kontrolować plecaki i uczyć dbania o swoje zdrowie.

Autor: mgr Aldona Paterek

Licznik wyświetleń: 1490