Bezpieczne ferie – garść wskazówek dla uczniów i rodziców

Bezpieczne ferie – garść wskazówek dla uczniów i rodziców.

• Na sankach należy zjeżdżać w miejscach oddalonych od jezdni czy zbiorników wodnych; dzieci młodsze zawsze pod opieką osoby dorosłej. W czasie zjeżdżania zachowujmy bezpieczną odległość między sankami.
  • Rzucając się śniegiem nie łączmy miękkiego śniegu z kawałkami lodu czy kamieni oraz nie celujmy w twarz drugiej osoby.
  • Na łyżwach jeździmy tylko w wyznaczonych miejscach, nie ślizgajmy się po lodzie na rzece lub stawie – to bardzo niebezpieczne.
  • Przez ulicę przechodzimy w wyznaczonych miejscach.
  • Bądźmy widoczni na drodze - nośmy elementy odblaskowe.
  • Nie strącajmy zwisających z dachów sopli.
  • Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
  • Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
  • Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.

Czas ferii zimowych to okazja do wyjazdów dzieci i młodzieży na tzw. zimowiska. Ważne jest, aby rodzice wnikliwie zapoznali się z ofertą organizatora - rejestracja w kuratorium, wyżywienie, kwalifikacje kadry, zabezpieczenie opieki medycznej. Ponadto nie można zapomnieć o przekazaniu organizatorowi ważnych informacji dotyczących dziecka tj. przyjmowane leki, alergie itp. Ważne jest również by rodzic dokładnie wypełnił kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku - dokładne dane adresowe i telefony kontaktowe.

Szczegółowe dane dot. organizatorów, miejsc wypoczynku można znaleźć na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl

Opracowała Aldona Paterek – pedagog szkolny

Autor: mgr Aldona Paterek