Niecodzienne lekcje 3 c w Akademii z Ambrożym Kleksem

7 XI br. uczniowie  klasy III c uczestniczyli w niecodziennych lekcjach w Akademii Pana Kleksa w  Bibliotece Miejskiej. Zanim uczniowie weszli do ,,sali lekcyjnej’’ w  Akademii otrzymali  nowe imiona rozpoczynające się na literę „A”. Następnie rozpoczęły się długo oczekiwane zajęcia.

Była lekcja bajkologii, która polegała na zabawie w kalambury. Uczniowie  losowali  tytuł bajki, a następnie rysowali wszystkie skojarzenia związane z wylosowanym tytułem. Pozostali uczniowie odgadywali zagadki. Kolejne lekcje – geografii i guzikologii udowodniły, że „guzikami można ozdobić świat”. Powstała mapa guzikowych kontynentów. Pan Kleks poprowadził również, lekcję przędzenia liter. Uczniowie mieli za zadanie zawiązać na grubych sznurach tyle supełków, ile liter zawierały ich imiona. Ambroży Kleks osobiście zadbał o to, by sznury z supełkami zostały nawinięte na wielką szpulę. Nie mogło też  zabraknąć lekcji  leczenia chorych sprzętów. Trzecioklasiści  zostali lekarzami chorych książek i niedomagających audiobooków w postaci kaset magnetofonowych. Na kolejnej  lekcji kleksografii powstały kleksy o różnych kształtach, które zostały ozdobione naklejkami, piórkami, bibułą. Po zakończeniu każdej lekcji Pan Kleks rozdawał uczniom piegi, na które w pełni zasłużyli. Nauka w Akademii zakończyła się pokazem kolorowych eksperymentów w wykonaniu samego Ambrożego Kleksa oraz oczywiście pamiątkową fotografią. Pan Kleks zachęcał także uczniów do odwiedzenia biblioteki i wypożyczenia książek ze swoimi przygodami. Trzecioklasiści odwiedzili dział wypożyczeń dla dzieci i obiecali, że zostaną jego czytelnikami.

Takie lekcje pozostaną na długo w pamięci.

Autor: mgr Małgorzata Kotwa