MŁODZIEŻOWA KAMPANIA "MOJA RODZINA - MOJA SIŁA"

W dniach 28-29.10.2019r. ośmioro uczniów naszej szkoły z klasy VIIIa i VIIId przebywało na dwudniowych warsztatach wyjazdowych w ośrodku Szkoleniowo - Wypoczynkowym TANEW w Ulanowie.

W zajęciach uczestniczyła również młodzież z dwóch stalowowolskich liceów - Liceum Samorządowego im. Kamila Cypriana Norwida i Liceum im. Komisji Edukacji Narodowej. Warsztaty prowadzili psycholodzy szkolni - p. Iwona Zielińska, p. Monika Sawa Kołodziejczyk, p. Iwona Sodomir i p. Katarzyna Słomiany.Celem warsztatów było  kształtowanie pozytywnej orientacji na przyszłość, umiejętność odpierania presji rówieśniczej, umiejętność radzenia sobie z emocjami, kształtowanie empatii wobec rodziców, związek z pozytywną grupą młodzieży, rozwijanie umiejętności interpersonalnych i prospołecznych  u dzieci i młodzieży a także zminimalizowanie poczucia niskiej wartości, które jest kompensowane dążeniem do zachowań destrukcyjnych oraz wspieranie dzieci i młodzieży w harmonijnym rozwoju: w poczuciu uważności i równorzędności w systemie rodziny.
Podczas dwudniowych zajęć psycholodzy  przygotowywali młodzież  do opracowania  i przeprowadzenia w swoich szkołach warsztatów dla klas poruszających tematykę związaną ograniczeniem używania środków psychoaktywnych oraz innych zachowań problemowych w okresie dojrzewania ze szczególnym uwzględnieniem kształtowania prawidłowych relacji rodzinnych   i wzmacniania więzi w rodzinie. Podczas wyjazdu uczniowie  mieli możliwość wzajemnej integracji, poznania siebie, wspólnego opracowania scenariusza całej kampanii i pracy nad nim. Liderzy przeszli również szkolenie jak pracować z grupą rówieśniczą oraz jak rozwijać w sobie pozytywne predyspozycje przywódcze.

Warsztaty zostały zorganizowane przez  Stowarzyszenie RÓWNOWAGA w ramach programu „Brawo dla Rodziny” pod nazwą MŁODZIEŻOWA KAMPANIA "MOJA RODZINA -MOJA SIŁA" finansowanego ze środków Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.

Autor: mgr Iwona Zielińska